В ім’я історичної правди - МІСІЯ СТОРІНКИ -

Niemieckie obozy zagłady i obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce

Nawigacja

В ім’я історичної правди

Минуле є елементом сучасності. Адже якщо навіть ми не «живемо» минулим або нас воно особливо не цікавить, відлуння минулих подій раз-у-раз озиваються у наші часи. Тоді про минуле починають розмовляти політики, пишуть газети, воно стає темою фільмів і публічних дебатів. Так відбувається «осучаснення» минулого, яке стає частиною нашого життя.

Одним із яскравих прикладів спотворення правди про минуле, тобто, історичної правди, є те, що час від часу виникає поняття «польських» таборів смерті чи знищення. Це поняття натякає, що творцями і керівниками цих таборів були поляки.

Одним із яскравих прикладів спотворення правди про минуле, тобто, історичної правди, є те, що час від часу виникає поняття «польських» таборів смерті чи знищення. Це поняття натякає, що творцями і керівниками цих таборів були поляки.

Не дивно, що воно викликає у Польщі, в країні, яка так сильно постраждала у роки ІІ Світової війни, гостре заперечення. Адже ці табори створювалися у часи, коли Польщу окупувала Німеччина: саме вона їх заснувала. Вони ними управляла. Вона відповідає за смерть і страждання мільйонів людей, які в них опинилися.

Ця правда, очевидна у Польщі, повинна стати правдою, яку визнають по всьому світу. В окупованій німцями Польщі не існували й не могли існувати «польські» табори знищення, смерті чи концентраційні табори. Ці табори були створені німецьким окупантом задля реалізації своєї злочинної політики винищення людей різних національностей – у тому числі й поляків.

Те, що історично хибне, а для поляків образливе поняття «польських» таборів смерті чи знищення досі з’являється у різних висловлюваннях і публікаціях, не може бути байдужим для Інституту Національної Пам’яті, обов’язком якого є розповсюдження знань про сучасну історію Польщі. У рамках цієї місії ми створили Інтернет-портал «Німецькі табори в Польщі». Його послання чітке й відповідає історичній правді: не було «польських» таборів знищення, смерті чи концентраційних таборів. Це були німецькі табори, оскільки їх заснували й управляли ними німці, запровадивши в окупованій Польщі своє криваве правління.

…не було «польських» таборів знищення, смерті чи концентраційних таборів. Це були німецькі табори, оскільки їх заснували й управляли ними німці, які здійснювали в окупованій Польщі своє криваве правління.

Портал складається з текстів, доповнених ілюстративним матеріалом. Перший з них ілюструє очевидну правду, що німецькі концентраційні табори народилися не на польських землях, а в нацистському ІІІ Рейху у тридцяті роки ХХ століття. Сформовані у себе зразки таборів німці перенесли потім на польські землі – модифікуючи їх тільки для нових цілей, яким ті мали слугувати. Дві наступні статті показують драматичну ситуацію поляків під німецькою окупацією. Після прочитання їх читач швидко усвідомить для себе, що у поневоленій країні «польськими» могли бути різні елементи окупаційної дійсності, напр., рух опору, але не табори.

В окупованій німцями Польщі не існувало й не могло існувати «польських» таборів знищення, смерті чи концентраційних таборів. Ці табори були створені німецьким окупантом задля реалізації своєї злочинної політики винищення чи ув’язнення людей різних національностей – у тому числі й поляків.

Текст про німецькі табори у Польщі показує, що німці створили в окупованій країні табірний всесвіт. Поряд з більш відомими таборами смерті функціонували також інші, менш відомі категорії таборів, про які варто пам’ятати. Останні дві статті розповідають про: Голокост єврейського населення – адже у його здійсненні ключову роль відіграли німецькі табори смерті, та про участь поляків у порятунку євреїв.

Сподіваємося, що сторінка, доступ до якої ми відкриваємо у річницю нападу гітлерівської Німеччини на Польщу, відповість на наші очікування і сприятиме зникненню поняття «польських» таборів смерті чи знищення, яке спотворює історичну правду.

Д-р Славомір Кальбарчик

 

do góry